Amortisör Arızası Hakkında Bilinmesi Gerekenler – ALİAĞA | Avcılar, Beylikdüzü, Esenyurt Oto Servis

Toplumda amortisör konusunda yanlış bir algı var, amortisörün yolun yapısal bozukluklarını esneterek aracın daha rahat kullanılmasını sağladığı düşünülür. Ancak yolun yapısal bozukluklarını esneterek daha konforlu bir sürüş deneyimi sunan yaylardır. Eğer özel bir amortisör arızası yaşamıyorsanız aracın tüm ağırlığını üzerine çeken bu yaylar sayesinde daha konforlu bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Yay ve Amortisör Arasındaki Fark Nedir?
Amortisörler yayların salınımlarını azaltma işlevi görür. Bu yüzden aracınızın herhangi bir tümsek veya çukur üzerinden geçmesi durumunda lastiklerinizin yaylanarak yol tutuşunu korumasını sağlar. Lastikleri yere sabit bir şekilde tutan amortisörler, aracın dengesini sağlayarak sürüş konforu sunar.

Yol Tutuşu Zayıflar
Amortisörün verimli çalışmaması halinde öncelikle aracın yol tutuşu düşer. Savrulmalar ve sürüş kontrolünün kaybolması güvenliğiniz açısından büyük tehlike yaratır. Ayrıca amortisör zarar gördüğü zaman daha fazla sıçrama olur. Bu durum amortisör sisteminizin kilitlenerek çalışmaz hale geldiğini gösterir. Amortisör sisteminizin bir ya da birkaç parçası bozulmuş olabilir. Aracınızın kasası sürekli olarak sabit bir süspansiyon üzerinde durduğu için yol şartlarından ciddi şekilde etkilenir.

Tümseklerden Geçerken Aracımdan Ses Gelirse Ne Yapmalıyım?
Yolun yapısındaki bozukluklara bağlı olarak aracınızdan bazı sesler duyabilirsiniz. Bozuk yollarda ortaya çıkan bu sesler genel olarak amortisör arızaları olarak bilinir. Bu tip arızalar, amortisör sisteminin içinde bulunan mil ve yağ basıncının bağlı olduğu sibobun aşınması ya da arızalanması gibi durumlarda ortaya çıkar.

En ufak tümseklerden dahi geçerken aracınız yaylanıyorsa amortisör sisteminizde arıza olma olasılığı oldukça yüksektir. Çukurlarda veya yolun bozuk bölümlerinde yaşayacağınız bu durumda aracınızın kontrolünü kaybetme riskiniz dahi bulunuyor. Böyle bir durumda konuyu asla ertelememeli ve hemen arızayı gidermelisiniz.

Amortisör arızasının tamiri pek mümkün değildir. Bu nedenle tamir ettiğini söyleyen kişilere pek itibar etmeyin. Bununla birlikte, örneğin sadece sağ ön amortisörünüz bozuksa hem sağ hem de sol amortisörünüzü, sadece ön amortisörünüz bozuksa hem ön hem de arka amortisörünüzü değiştirmeniz gerekir.

© Copyright Kasım 2017 Designed By SosyalMarkam
Call Now ButtonHemen Ara | 0507 699 89 23
Whatsapp'tan İletişime Geçin