Fren Hidroliği Neden Önemlidir Ne Sıklıkta Değiştirilmelidir – ALİAĞA | Avcılar, Beylikdüzü, Esenyurt Oto Servis

Fren hidrolik yağı fren performansı açısından son derece büyük bir önem arz eder. Çünkü sürücülerinin fren pedalına basması ile birlikte hidrolik basıncı fren sistemine ileten fren hidroliği içinde bulunan bu yağ bu esnada yüksek ısıya maruz kalır. Bu nedenle aracın en seri şekilde fren yapabilmesi için fren hidrolik yağının kalitesi son derece önemlidir. Düşük kaliteli fren hidrolik yağları yüksek ısı nedeni ile çok kısa süre içerisinde kaynayabilir. Kaynayan hidrolik yağı, tazyikli buhar oluşmasına, bu da fren pedalına basıldığında beklenen tepkinin alınamamasına ve fren pedalı düşmesi olarak adlandırılan, pedalın yere kadar yatmasına neden olur. Bu durum fren sisteminin verimliliğini düşürerek performans kayıplarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Böyle durumlarda fren mesafesi uzar ve araç kısa süre içerisinde duramaz.

Fren Hidroliği Her Araçta Farklı Mıdır?
Fren hidroliği, fren sisteminin en önemli parçasıdır. Günümüzde araçlarda kullanılmakta olan hidrolik sistemler, sistemin tasarımına göre farklılıklar gösterebilir. Fren balataları için olduğu gibi fren hidrolikleri için de performans ürün grupları üretilmektedir. Bu ürün grupları içerisinde sürücülerin, araçları için en doğru hidroliği seçmeleri, araçlarında bulunan sistemlerin kaliteli ve verimli çalışma prensibi yönünden oldukça büyük bir önem arz eder.

Fren Hidroliği Ne Sıklıkta Değiştirilmeli?
Sürücüler arasında, fren hidroliğinin değiştirilmemesi gerektiği yönünde yanlış bir kanı vardır. Hâlbuki günümüzde fren hidroliğinin standart kullanım ömrü en fazla 2 yıldır. Fren hidroliği değişim süresi, iklim şartları gibi çeşitli faktörler göz önünde bulundurularak belirlenmelidir.

© Copyright Kasım 2017 Designed By SosyalMarkam
Call Now ButtonHemen Ara | 0507 699 89 23
Whatsapp'tan İletişime Geçin