Yakıt Tasarrufu İçin Sürücülere Tavsiyeler – ALİAĞA | Avcılar, Beylikdüzü, Esenyurt Oto Servis

Dünyanın en pahalı akaryakıtını kullananlar listesinde üst sıralarda olma istikrarını koruyan bir ülkede yaşıyoruz. “Depoyu fulle” demek o kadar da kolay olmuyor. Fakat depoyu fullemeden daha fazla kilometre yapmanın yolları da var. Yakıt tasarrufu sağlamanız için size birkaç küçük öneri…

Hız Yapmayın
Hız, fazla yakıt tüketimine neden olur. Yapılan araştırmalar optimum yakıt tasarrufunun 50 km/saat ve 70 km/saat arası hızda sağlandığını gösteriyor. Hızı iki katına çıkarmak iki kat fazla yakıt harcamak anlamına geliyor. Bu verilerden de anlaşılacağı üzere hem güvenliğiniz hem de yakıt tasarrufunuz için orta hızda seyir etmeniz en doğru seçenek .

Vites Geçişlerine Dikkat Edin
Uzmanlar otomobilin 2.500-3.000 devirde kullanılmasını öneriyor. Siz de bu tavsiyeyi dikkate alın ve çok düşük ya da çok yüksek devirlere çıkmaktan kaçının. Aracınızı sadece kalkış anında birinci viteste kullanın, daha sonra kendinizi ve diğer araçları tehlikeye atmayacak şekilde ikinci ve üçüncü vitese geçin.

Yolu Geniş Açıyla Takip Edin
Ani dur-kalk yapan sürücüler kontrollü sürücülere oranla yüzde 20 daha fazla yakıt harcar. Bunun önüne geçmek için yolu daha geniş açıyla takip edin. İlerideki trafik lambalarını ya da trafiğin tıkanıklığını önceden fark edip ayağınızı gazdan yavaş yavaş çekerek ani frene bağlı fazla yakıt harcamanın önüne geçin.

Araç Temizliğine ve Bakımına Önem Verin
Temiz ve bakımı yapılmış bir otomobil sadece güzel görünmez, maksimum verimle çalıştığı için yakıt tasarrufu da sağlar. Düzenli bakımı yapılmadığı takdirde hava filtresi, yakıt filtresi gibi parçaları tıkanan araç daha fazla yakıt tüketir. Lastiklerin doğru şişirilmesi de bir önlemdir. Düşük hava basılmış lastikler daha çok yakıt harcar.

Aracı Rölantide Çalıştırmayın
Aracın rölantide yakıt harcamayacağı düşüncesi tamamen yanlıştır. Kilometre ilerlemediği halde motor stop ettirilmediği için araç yakıt harcamaya devam eder. Bu nedenle beklerken motoru kapatmak ve yolculuğa hazır olunduğunda motoru çalıştırmak iyi bir tasarruf yöntemidir.

Aşırı Yük Taşımaktan Kaçının
Araca ekstradan yüklenen her 50 kg, yakıt tüketimini yüzde 1-2 oranında artırır. Bu nedenle nelere ihtiyacınız olduğuna doğru karar verin ve araç yükünüzü mümkün olduğunca hafifletin. Port bagajların araçların aerodinamiğini değiştirdiğini, yalnızca zorunlu hallerde takılması gerektiğini ve kullandıktan sonra çıkarmayı unutmayın.

Cam Açmaktan Kaçının
Camlar açıkken yolculuk yapmak aerodinamik çekişe neden olacağı için araç yavaşlar. İstenilen hızda gitmek için daha çok enerji gerekir ve yakıt tüketimi artar. Bu nedenle aracınız seyir halindeyken mecbur kalmadıkça camları açmayın.

© Copyright Kasım 2017 Designed By SosyalMarkam
Call Now ButtonHemen Ara | 0507 699 89 23
Whatsapp'tan İletişime Geçin