Fren Sistemi Kontrolü ve Değişimi – ALİAĞA | Avcılar, Beylikdüzü, Esenyurt Oto Servis

Fren Sistemi ve Balata Değişimi

ALİAĞA OTO SERVİS’te Avcılar, Beylikdüzü, Esenyurt ve Çevre Bölgelerdeki araçlarınızın balata değişimi fren sistemi kontrolü ve fren ayarı yapılmaktadır.

FREN SİSTEMİ NEDİR?
Fren sistemi, aracınızı kontrol etmenizi, sizin ve diğer yolcuların güvenliğini sağlayan emniyet üçgeninin üç unsurundan biridir. İyi durumda olan frenler, hızınızı kontrol etmenizi ve güven içerisinde aracınızın durmasını sağlar.
FREN BAKIMI NE ZAMAN YAPILMALIDIR?
Aracınızın yoğun ya da daha az kullanılmasına bakılmaksınızın en az yılda bir kez frenlerinizi kontrol ettirmeniz hayati önem taşır. Aktif kullanıma bağlı olarak, her 10.000 kilometre de bakım için bir ölçüt olarak kabul edilir.
KÖTÜ FRENLEME NASIL ANLAŞILIR?
Kaza risklerini en aza indirmek için aracınızın fren sistemi bakımlı ve iyi durumda olmalıdır. İyi frenleme ve kötü frenleme arasındaki farkı tablomuzdan görebilirsiniz.

FREN BALATALARI NE ZAMAN DEĞİŞTİRİLMEDİR?
Fren sisteminde çabuk aşınabilecek bölümün başında fren balataları gelir. Balataların zarar görmesi aynı zamanda disklerin aşınmasına neden olur ve bu durum ani frenlemede araç kontrolünü kaybetmenize neden olabilir.
Fren balatalarının kalınlığı 2mm’nin altına düşmeden veya sürüş stilinize göre ortalama 40.000 kilometrede bir fren balataları değiştirmelidir.
FREN DİSKLERİ NE ZAMAN DEĞİŞTİRİLMELİDİR?
Aracın fren sisteminde, fren balatalarının fren disklerine sürtünmesi sonucu diskler zorlanır. Bu durumda araç üreticisi tarafından belirlenen minimum kalınlığa ulaştıklarında fren disklerinin değiştirilmesi gerekir. Aracın kullanımına bağlı olarak ortalama 80.000 ile 100.000 kilometrede disk değişimi önerilir.

FREN PABUÇLARI KİTİ DEĞİŞİMİ
Aracınızdaki fren pabuçları kitinin yaklaşık olarak her 30.000 kilometrede bir kontrol edilmesi ve tozunun alınması gerekir. Bununla birlikte yoğun kullanımlarda daha kısa sürede değişim gerekebilir. Örneğin; fren hidroliğinin tekerlek silindirine sızıntı yapması da acil değişim gerektiren nedenlerden biridir. Fren pabuçlarının ve tekerlek silindirlerinin değişiminin (sağ ve sol) çift olarak yapılması önemlidir.

FREN SİSTEMİ İÇİN UYARI SİNYALLERİ
Tabloda yer alan uyarı sinyallerinden birini tespit ettiğinizde veya en ufak bir şüphenizin olması halinde, frenlerinizi kontrol ettirmek üzere hemen size en yakın Aliağa Otomotiv Özel Servis Noktasına gelmenizi tavsiye ederiz.

FREN SİSTEMİ DEĞİŞİMİ İÇİN SERVİS NOKTALARI:
Aliağa Otomotiv Özel Servis uzmanları her bir lastiğin takılması esnasında frenleme parçalarını kontrol ederler. Güvenliğiniz için, fren hidroliği kaynama sıcaklığının testi, Aliağa Otomotiv Özel Servis Noktası’nda sistemli olarak yapılan kontroller arasında yer alır. Fren sisteminde herhangi bir sorun tespit edildiği takdirde, araç sahibi bilgilendirilir ve onayı dahilinde gerekli işlemler yapılır.

Siz de hemen ücretsiz kontrol hizmeti için Aliağa Otomotiv Özel Servis noktasını ziyaret edin.

© Copyright Kasım 2017 Designed By SosyalMarkam
Call Now ButtonHemen Ara | 0507 699 89 23
Whatsapp'tan İletişime Geçin